ACP115 15″ Clear Ice Machine
Our ADA-compliant 15" clear ice machine offers unmatched performance, producing up to 39 lbs of ice daily with a 23 lb storage capacity. U-Line's ADA-compliant clear ice machine is available in stainless steel or with an integrated panel-ready door. Drain required.
- Produces up to 39 pounds of ice per day.
- Stores up to 28 lbs of ice.
- Produce 19 mm (3/4″) clear ice cubes.
- The quiet setting temporarily suspends ice making for 3 hours.
- Digital touchpad control
- The alert indicator notifies the user when cleaning is necessary.
- Black interior
- Bright white LED lighting
- Includes heavy-duty clear ice scoop.
- Factory-installed drain pump included
- Stainless steel handle (2.2 cm diameter)
- The reversible door is shipped with the hinges on the right.
- Built-in or freestanding
- Four adjustable leveling feet
| Height ADA | Yes |
|---|---|
| Amps: Running | 3.0 A |
| Ice-making capacity | 23 pounds |
| Type of control | Digital |
| Defrost type | Automatic |
| Product depth | 23 5/8" (600 mm) |
| Product Height | 31 1/8" (791 mm) |
| Product width | 14 7/8" (378 mm) |
| Ice production | 39 pounds |
| Type of ice | Clear ice |
| Refrigerant type | R600a |
| Sabbath (Certified by Star K) | Yes |
| Shipping depth | 28.5" (724 mm) |
| Shipping height | 36" (914 mm) |
| Shipping weight | 120 pounds (54.4 kg) |
| Shipping width | 17.13" (435 mm) |
| Model | UACP115-IS01A, UACP115-SS01A |
|---|
Didn’t find what you were looking for?
Contáctanos con tu inquietud y podemos ayudarte en la búsqueda.











Reviews
There are no reviews yet.